Aynı Anda İki Açıköğretim Üniversite Okunur Mu?

Aynı Anda İki Açıköğretim Üniversite Okunur Mu?

Birçok üniversite öğrencisi örgün öğretimin yanında bir de bölümüyle alakalı ya da ilgisini çeken bir bölümü açıktan okumaktadır. Bunun sebebi günümüzde tek bir üniversite okuyarak iş bulmak oldukça zordur. Öğrenciler bu sebeple birden fazla bölümden mezun olarak iş bulma ihtimallerini artırmak isterler ve aynı zamanda kendilerini de daha donanımlı bir hale getirmeye çalışırlar.

aynı anda iki açıköğretim üniversite okunur mu
aynı anda iki açıköğretim üniversite okunur mu

Örgün öğretim ve açıköğretimi aynı anda okuma durumunu sıklıkla görürken birçok kişinin aklına gelen bir diğer soru da aynı anda iki açıköğretim üniversite okunur mu sorusu oluyor. Bu sorunun cevabı bazı durumlarda olumlu bazı durumlarda olumsuzdur. Öğrenciler aynı anda iki farklı açıköğretim programına dahil olabilir. Fakat kayıtlar nasıl olacak, hangi durumlarda bu durum mümkündür gibi kafa karıştırıcı sorular da bu noktada doğmaktadır. Ülkemizde Anadolu, Atatürk ve İstanbul olmak üzere üç adet açıköğretim üniversitesi bulunmaktadır. Bu açıköğretim üniversitelerinde hem önlisans eğitimi hem de lisans eğitimleri örgün öğretimde olduğu gibi verilmektedir.

 

Aynı Üniversitede İki Açıköğretim Üniversite Okunur Mu?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi ülkemizde 3 adet açıköğretim üniversitesi bulunuyor. Bu üniversitelerde iki farklı bölümde açıköğretim üniversitesi okumak mümkün mü sorusu da çokça kez soruluyor. İşte bu sorunun cevabı hayırdır. Yani örnek vermek gerekirse bir üniversite öğrencisi Anadolu Üniversitesinde hem işletme bölümü hem de adalet okumak istediği zaman bu durum mümkün olmayacaktır. Özetlemek gerekirse aynı açıköğretim fakültesinde hem lisans hem de önlisans yapabilirim düşüncesi doğru olmayan bir düşüncedir. Aynı açıköğretim fakültesinde yani sadece 1 programa kayıt olabilirsiniz.

 

Farklı Üniversitelerde İki Açıköğretim Üniversite Okunur Mu?

Aynı anda iki açıköğretim fakültesi okunur mu sorusunun olumlu yanıt alacağınız kısmı iki farklı üniversitede kayıt olmanız olacaktır. Bu öğrencilerin de oldukça sık uyguladığı bir yöntemdir. Hatta birçok öğrenci aynı zamanda üç farklı üniversitede üç farklı bölümde öğretim görmektedir.

aynı anda iki üniversite okunur mu
aynı anda iki üniversite okunur mu

Örnek vermek gerekirse bir öğrenci Atatürk Üniversitesi’nde açıktan bankacılık ve sigortacılık bölümünde eğitim görürken aynı zamanda İstanbul Üniversite’sinde açıktan çocuk gelişimi hakkında eğitim alabilir. Bunun öğrencilere birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları kısaca incelemek gerekirse;

  • Üniversite sonrasında iş bulma ihtimalleri yükselir.
  • Çocukluktan itibaren hobisi olarak gördüğü konular hakkında eğitim alacağı bölümler seçebilir.
  • Adalet gibi bölümleri okuyan öğrenciler daha sonrasında girecekleri sınavla 2 senelik adalet bölümünü 4 senelik hukuk bölümüne tamamlayabilir.

 

Bu ve bunun gibi birçok farklı faydası sebebiyle birçok öğrenci açıköğretim fakültelerini tercih etmektedir. Son senelerde de görüldüğü üzere açık bir şekilde bu bölümde okuyan öğrencilerin sayısında ciddi bir artış gözükürken birçok öğrenci iki farklı açıköğretim fakültesinde aynı anda eğitim görmektedir.

 

Açıköğretim Fakültesine Kayıt Olmak İçin Şartlar

Aynı anda ikiaçıköğretim fakültesinde okunur mu sorusunun cevabını aldıktan sonra bir diğer merak edilen konu da açıköğretim fakültesine kayıt olmak için gereken şartlardır. Bu şartları da kısaca maddeler halinde incelemek gerekirse;

  • Lise diploması gereklidir. Lise diploması olmadıktan sonra herhangi bir sınava girerek açıköğretim üniversitesi okumak mümkün değildir. Lise diploması olmayan kişiler liseyi açıktan okuyarak bu diplomayı elde edebilir.
  • Üniversite sınavlarına girerek puan alın. Eğer önlisans okumak istiyorsanız sadece TYT’ye girmek yeterli olacaktır. Fakat lisans okumak isteyenler hem TYT hem AYT’ye girmeleri gerekir.
  • İlgili okulların ilgili bölümlerine başvuru yaptıktan sonra harç ödemeniz gerekecektir. Bu harcı da üniversitenin belirtmiş olduğu bankalara yatırdıktan sonra artık siz de açıköğretim üniversitelerinde eğitim görmeye başlayabilirsiniz.

Sınava Girmeden İkinci Üniversite Kapsamında Açıköğretim Okumak Mümkün Mü?

Birçok öğrenci önlisans ya da lisans eğitimini örgün öğretim şeklinde alırken aynı zamanda açıktan da bir bölüm okumak ister. Bunun için öğrenciler herhangi bir sınava girmeden açıktan bölüm okuyabilirler. Bir öğrenci önlisans eğitimi alıyorsa ya da mezun olmuşsa açıköğretim fakültelerinin önlisans programlarına sınavsız şekilde girebilir. Lisans bölümü öğrencileri hem önlisans hem de lisans bölümlerine aynı şekilde sınavsız girebilirler.

Bunun için 2. Üniversite kapsamında açıköğretim fakültelerinin kayıt tarihlerini takip etmeniz yeterli olacaktır. Üniversitelerin sınavsız hangi bölümlere kayıt aldığı ilgili üniversitelerin sitelerinde net bir şekilde belirtilmektedir. Aynı zamanda yükseköğretim kurumunda kayıtlı olan fakat ders kaydı yapmamış yani pasif öğrenciler de bu hakka sahiptir.

Related Posts

1 Comment

  1. Atatürk üniversitesi açık öğretim fakültesi Çocuk gelişmi önlisans mezunuyum. Dgs ile İstanbul üniversitesi Sosyal hizmetler bölümü 3. Sinıfdan devam ediyorum. Seneye ya da bu sene başka bir açık öğretimden Çocuk gelişmi 3 den devam edebilirmiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dosta ağır sözler-illegal sözler