Aynı Anda Üç Açıköğretim Üniversite Okunur Mu?

Aynı Anda Üç Açıköğretim Üniversite Okunur Mu?

Açıköğretim üniversitelerine olan başvuru sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. İnsanlar kendilerini geliştirmek, mezun olduktan sonra daha kolay bir şekilde iş bulmak ve ilgi alanı olduğunu düşündüğü bölümlerde eğitim almak için bu üniversitelere kayıt olmaktadır. Özellikle bu talebin artmasından dolayı da açıköğretim üniversite sayısı birken üçe çıkmıştır. Bu üniversiteler Anadolu, Atatürk ve İstanbul Üniversiteleridir. Bu üniversitelerin web sitesine girerek hangi bölümlerde eğitim verdiklerini daha detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Tabii ki üç farklı açıköğretim üniversitesi olduğu için de aynı anda üç açıköğretim üniversite okunur mu soruları da akla gelmektedir. Bu sorunun cevabı evet olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususları inceleyeceğiz.

 

Açıköğretim Üniversitesinde Nasıl Eğitim Görülür?

Bunun için iki seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki TYT, AYT sınavlarına girmek olacaktır. Bu sınavlardan alacağınız puanlarla açıköğretim üniversitelerinde istediğiniz bölümlere başvuruda bulunabilirsiniz. TYT puanıyla önlisans programlarına başvuru yapabilirken TYT ve AYT sınavı aldığınız puan sonucunda lisans programlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

 

aynı anda üç açıköğretim üniversite okunur mu
aynı anda üç açıköğretim üniversite okunur mu

 

Bir diğer seçenek de ikinci üniversite kapsamında açıköğretim fakültelerine girmek olacaktır. Örneğin Sivas 4 Eylül Üniversite’sinde okuyan bir öğrenci açıköğretim fakültesine sınavsız bir şekilde girebilir. Bunun için de İstanbul, Anadolu ve Atatürk Üniversitelerinin takvimini takip etmeniz yeterli olacaktır. Bu takvimlerde başvuruda bulunarak üniversitelerin belirlemiş olduğu bankalara harç yatırarak siz de açıköğretim üniversitesinde eğitim görmeye başlayabilirsiniz.

 

Aynı Açıköğretim Üniversitesinden Birden Fazla Bölümde Okunur Mu?

Üç farklı açıköğretim üniversitesi olduğunu belirtmiştik. Bir öğrenci Anadolu Üniversite’sinde İşletme bölümü okurken aynı zamanda Aşçılık bölümünde de okumak istediği takdirde bu durum mümkün olmayacaktır. Çünkü öğrenci bir üniversitede sadece bir bölümde eğitim görebilir. Bu sebeple Aşçılık bölümünde eğitim almak istediği vakit tercihi ya Atatürk Üniversitesi ya da İstanbul Üniversitesi olmalıdır. İşte öğrenci üç açıköğretim fakültesinden birer bölüm okuyarak aynı anda üç açık öğretim fakültesinde okuyabilir.

Fakat dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususları da incelemek gerekirse;

  • Örgün öğretimde önlisans programına kayıtlı olan bir öğrenci sınavsız bir şekilde açıköğretim üniversitelerinin belirtmiş olduğu tarihlerde belli başlı bölümlere kayıt olabilir. Harç yatırarak eğitimine başlayabilir. Fakat bu öğrenci önlisans bölümü öğrencisi olduğu için bu durumda açıköğretimde de sadece önlisans programına başvurabilir.
  • Örgün öğretim gören bir öğrenci aynı zamanda üç farklı açıköğretim bölümünün farklı bölümlerinde de eğitim görebilir. Yani örgün öğretim 3 açık öğretimle birlikte 4 üniversiteyi bir aramada okumak dahi mümkündür. Aynı zamanda uzaktan eğitim veren bir bölüme de kayıt olunursa aynı anda okunacak üniversite sayısı 5’e dahi çıkabilir. Bu teknik olarak mümkündür fakat bu durumda sınav takviminin çakışmaması gibi bir durum söz konusu olmayacağı için oldukça zorlayıcı bir durum olacaktır.
  • Örgün öğretimde lisans bölümü okuyan öğrenci ise açıköğretimde hem önlisans hem de lisans programlarına başvurabilir.
  • Açıköğretimde okumanın mantığı farklı bölümler hakkında bilgi sahibi olarak kendini geliştirmektir. Bu sebeple örgün öğretimde örneğin İşletme eğitimi alan bir öğrencinin açıköğretimde de İşletme eğitimi alması mümkün değildir. Zaten böyle bir başvuruda bulunan kişi sayısı da yok denecek kadar azdır.

 

Kısacası aynı anda üç açıköğretim üniversite okunur mu sorusunun cevabı evettir fakat yukarıdaki şartları yerine getirmek gerekir.

 

Açıköğretim Üniversitesinde Muaf Dersler Olur Mu?

3 farklı üniversitede aynı zamanda açıköğretim üniversitesi okumak mümkün olacağı için bir diğer akla gelen soru da muaf dersler olacaktır. Öncelikle hemen her bölümde olduğu gibi üniversitelerin 1.sınıfında öğrenciler Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil derslerinin sınavına girerler. Örgün öğretim okuyan öğrenciler sınavsız bir şekilde açıköğretim fakültelerine girdikleri zaman bu derslerden muaf sayılacaklardır. Yine de üniversitelerin öğrenci işlerine danışarak bu muafiyet için herhangi bir dilekçe talep edilip edilmediğini de araştırmaları gerekebilir.

Bir diğer durum da bölümlerin bazı derslerinin ortak olması durumunda muafiyet olacaktır. Bunun için de öğrenciler üniversitelere başvuruda bulunup bulunmayacaklarını öğrenci işlerinden bilgi alarak öğrenebilir. Fakat yukarıda belirtmiş olduğumuz üç dersin muafiyeti her açıköğretim üniversitesinde geçerli olmaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dosta ağır sözler-illegal sözler