Aynı anda üç üniversite okunur mu ?

Aynı Anda Üç Üniversite Okunur Mu?

Günümüzde birçok öğrenci üniversiteye girdiği an mezun olunca iş sahibi olup olamayacağını düşünmeye başlamıştır. Üniversite sayısı ve doğal olarak mezun sayısı arttıkça iş bulma durumu da zorlaşmaya başladı. Bu sebeple de birçok üniversite öğrencisi tek bir üniversite bölümünden mezun olmak yerine birkaç farklı bölümden mezun olmayı tercih ediyor. Bu da birçok soruyu beraberinde getiriyor ve bu sorular arasında en ön plana çıkan sorulardan bir tanesi de aynı anda üç üniversite okunur mu sorusu olmaktadır.

aynı anda 3 üniversite okunur mu
aynı anda 3 üniversite okunur mu

Öncelikle günümüzde 3 farklı açıköğretim fakültesi bulunmaktadır. İlk etapta sadece Anadolu Üniversitesi varken sonraki yıllarda Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi de açıköğretim fakültelerine katılmıştır. Açıköğretim fakültesi sayısı arttığı için de aynı anda birden çok üniversite okuma işlemi de daha kolaylaşmıştır. Aynı anda üç üniversite okumak mümkündür fakat bunun hangi durumlar olduğunu alt başlıklar halinde inceleyelim.

 

Örgün Öğretim Nedir?

Örgün öğretimin tanımına bakacak olursak öğrencinin girmiş olduğu bölüme devam zorunluluğunun olduğu ve yüz yüze eğitim aldığı öğretim türüdür. Yani Gazi Üniversitesi, Boğaziçi, İzmir 9 Eylül Üniversitesi gibi üniversitelerden yüz yüze alınan eğitimlere örgün öğretim denmektedir. Bu tür örgün öğretim üniversitelerinde eğitim alan öğrenciler açıköğretim programlarında 2.üniversite kapsamında bölümler yazabilir. Bu bölümler üniversitelerin sitesinde yer almaktadır.

 

TYT ve AYT Puanıyla Üniversiteye Yerleşenler AÖF Okuyabilir Mi?

TYT puanıyla üniversiteye yerleşen kişiler önlisans programlarına yani üniversitelerin 2 yıllık ve bazı 4 yıllık Aöf bölümlerine yerleşir. Bu kişiler açıköğretim okuyacakları vakit de sadece 2 önlisans veya 2 lisans ya da 1 lisans ve 1 önlisans bölümlerine başvurabilirler

AYT puanıyla üniversiteye yerleşen kişiler ise lisans programlarına kaydolur yani 4 yıllık bölümlerde eğitim görürler. Bu kişiler de açıköğretim fakültelerinde ister lisans isterlerse önlisans programlarına kayıt olurlar. Bunun için yapmaları gereken tek şey Atatürk, Anadolu ve İstanbul Açıköğretim Üniversitelerinin takvimlerini takip etmek ve sınavsız giriş hakkını kullanmak olacaktır.

Aynı Anda İki Örgün Öğretimde Okumak Mümkün Müdür?

  • Aynı anda iki örgün öğretimin yanında bir de açıköğretim okumak mümkün müdür sorusunun cevabı evettir. Fakat bunun için bazı koşullar konmuştur. Bir öğrenci aynı anda iki aynı seviyede örgün öğretim alamaz. Yani örnek vermek gerekirse Gazi Üniversite’sinde İşletme lisansı alan bir öğrenci aynı anda Hacettepe Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği okuyamaz.
  • Son durumda da üniversitelerin bazı bölümleri uzaktan eğitim veren bölümler açmaktadır. Bu durumda öğrenci örgün öğretim görürken aynı zamanda kendi üniversitesi ya da farklı bir üniversitenin uzaktan eğitim veren bölümüne kayıt olabilir.

 

Kısacası aynı anda üç üniversite okunur mu sorusunda bazı durumlarda öğrenciler aynı anda iki açıköğretim okurken aynı zamanda örgün olarak kazandığı üniversitesinde de eğitim görerek üç üniversitede eşzamanlı okuyabilir.

 

Örgün Öğretimin Yanında Aynı Zamanda İki Açıköğretimde Okunur Mu?

Bir diğer husus da öğrencinin örgün öğretiminin yanında iki açıköğretim fakültesinde eğitim görmesidir. Bu durum da mümkündür fakat bazı koşullara burada da dikkat etmek gerekecektir. Öncelikle öğrenci örgün öğretimini önlisans programında alıyorsa açıköğretim fakültelerinde de sadece önlisans programlarına başvuru yapabilir. Fakat öğrenci lisans eğitimi alıyorsa bu durumda isterse önlisans programına başvuru yapabileceği gibi aynı zamanda lisans programına da başvuru yapabilir. Öğrencilerin sınavsız bir şekilde ikinci ve üçüncü üniversitelerini açıköğretim programlarında okuması mümkündür. Bunun için Anadolu, İstanbul ve Atatürk açıköğretim fakültelerinin takvimini takip etmeleri yeterli olacaktır. Bu üniversitelerin ikinci ve üçüncü üniversiteler için hangi bölümlerde eğitim verdikleri de web sitelerinde belirtilmektedir.

Öğrenci aynı anda iki bölümü okuyamaz. Zaten bunun da öğrenci için bir mantığı yoktur. Yani öğrenci Ankara Üniversitesi’nde İktisat eğitimi alırken aynı zamanda Anadolu Üniversitesi’nde İktisat eğitimi alması mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra öğrenciler bir açıköğretim fakültesinde sadece bir kayıt açabilir.

 

Aynı Anda Üç Açık öğretim de Okunur Mu?

Aynı anda üç üniversite okunur mu sorusunun son halkası da aynı anda üç açıköğretimde okunur mudur? Bu sorunun cevabı da evettir. Kişi 1 örgün öğretimin yanına üç açıköğretim ekleyebilir. Fakat yukarıda da belirtmiş olduğumuz bir açıköğretim fakültesinde sadece bir kayıt açılması durumu üç üniversitede de geçerli olacaktır.

aynı anda 3 açıköğretim üniversite okunur mu
aynı anda 3 açıköğretim üniversite okunur mu

Örgün öğretime kayıtlı olmayan öğrenciler de üniversite sınavına girerek her sene farklı bir açıköğretim fakültesinin farklı programlarına kayıt olarak aynı anda üç açıköğretim üniversitesinde okuyabilir.Ya da herhangibir örgün öğretime kaydolduktan sonra ikinci üniversite kapsamında sırası önemli olmaksızın İstanbul üniversitesi auzef,Ata aöf ve Anadolu aöf programlarına kaydolabilir.Toplamda 4 üniversiteye kayıtlı olunmuş olunur ve 3 açıköğretim bölüm okumuş olursunuz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dosta ağır sözler-illegal sözler