Şehriye çorbasının yanına ne gider ?

Şehriye Çorbasının Yanına Ne Gider?

Yapımı en kolay ve en lezzetli çorbaları başında şehriye çorbası gelir. Her şehriye türüyle lezzetli olan şehriye çorbasının tavuk suyuyla daha lezzetli olduğu bilinir. Özellikle çocukların severek yediği şehriye çorbasını yapmayı düşünüyorsanız tabii ki sonrasında başka bir soru işareti daha sizi bekliyor olacak. Bu soru ise tabii ki şehriye çorbasının yanına ne gider, olacaktır. Bu soruyu cevaplamadan önce şehriye çorbasını limon ve pul biberle birlikte tüketerek hastalıklara karşı da korunabileceğinizi eklemek gerekir.

 

şehriye çorbasının yanına ne gider
şehriye çorbasının yanına ne gider

Tavuk Yemekleri

Şehriye çorbasının tavuk suyuyla yapılınca daha lezzetli olduğuna göre, elbette şehriye çorbası düşünüyorsanız yanına mutlaka bir tavuk yemeği yapmalı ve tavuğun suyundan çorba için ayırmalısınız. Buna göre tavuk göğsünü suda haşlayabilir, suyundan hem şehriye çorbasına hem de alternatif olarak pilava katabilirsiniz. Böylece bir tavukla üç kuş vurmuş olursunuz 🙂 Ayrıca tavuk yemeğini ocakta kızartarak ve fırında pişirerek suyunu kullanmadan da şehriye çorbasının yanında uyumlu bir şekilde tüketebilirsiniz.

Pilav

Elbette şehriye çorbasının yanına tavuk yemekleri yaptıysanız yanına da pilav kaçınılmaz bir seçenektir. Tavuk göğsü yaptıysanız nohutlu pilavı da tavsiye edebiliriz. Elbette şehriye çorbası yaptıysanız pilava tekrar şehriye koymanıza gerek yoktur, ama şehriyesiz pilav yiyemeyen bir kesim olduğundan pilava şehriye koymanızın bir zararı da olmadığı söylenebilir. Çorbayla birlikte yapılan her tavuk yemeğinin yanına pilav çeşitlerini hiç çekinmeden yapabilir ve hepsiyle farklı bir uyum yakalayabilirsiniz.

Balık

Pek akla gelmeyebilir, ancak şehriye çorbası varsa üzerine balık çeşitleri oldukça iyi bir seçenektir. Tabii ki yanında salatası ve yeşillik çeşitleriyle hazırlanacak olan balık yemekleri çorba sonrası damak tadınıza çok uyacaktır. Genelde mısır unlu buğulama şeklinde tercih edilen hamsi ve palamut türleri şehriye çorbasıyla çok güzel uyum sağlamakta olup bu şekilde . Ayrıca uskumru balığını da ekmek arası yiyerek çorbadan sonra iyi bir lezzet yakalayabilirsiniz. Bu arada balık yedikten sonra bir parça tahin helvası yemeyi ihmal etmeyin. Bu sayede hem balığın midedeki etkisini azaltır, hem de bir süre sonra ağzınıza gelen kötü tadı bastırmış olursunuz.

Ayran-Salata

Diyelim şehriye çorbası yanına tavuk ve pilav yemekleri yaptınız, yanına elbet de güzel bir ayran çok yakışacaktır. Yoğurdun sulu kısmından kullanarak üzerine çok az su ekleyip biraz da tuz katarak hazırladığınız ayran, nohutlu veya sade pilav ve tavukla hazırlanmış şehriye çorbası sofrasına çok iyi bir yan üründür.

Ancak eğer şehriye çorbasıyla balık yiyecekseniz elbette ayran tavsiye etmiyoruz. Bu sefer de balık sofralarının vazgeçilmezi olan salata ön plana çıkıyor. Tercihen bol yeşillik malzemeyle hazırlayacağınız salataya bol limon sıkarak çorba ve balık sofrasıyla afiyetle yiyebilir ve soğuk kış aylarında şifa niyetine tüketebilirsiniz.

Ekmek

Şehriye çorbası tek yemek olarak ekmekle güzel gitmekle birlikte, yan ürünleri olan balık ve tavukla birlikteyken de yine ekmek önerisi yapılabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dosta ağır sözler-illegal sözler